16. 11. 2022

Víkend 14+ (reportáž)

Avatar photo

Na počátku listopadu se konal víkend pro mládež od 14 let. Účastníků nebylo mnoho, ale o to lepší kvalita, fakt…, opravdu. V sobotu se konal brzoranní výsadek, a jedním z úkolů bylo sepsat básničku s použitím několika určených slov. Druhý úkol toho dne souvisel zase se slavností všech svatých. Tak že úkolem účastníků bylo sepsat, samozřejmě smyšlený životopis nějakého svatého. Přeju tedy hezké počtení… 

Básnička  

V listopadu jdeme ven, teď chceme se vrátit jen.  

Mokré boty máme, tak si k tomu zazpíváme. 

Do střediska naše cesta vede, tam kde teplá snídaně nám jede. 

Teplé housky, teplý čaj, a teď jsem šlápl do bláta ajajaj.   

Životopis svatého 

Jméno: Uganda Bundu 

Narozen: 24.10.1820 

Zemřel 11. 11. 1890 

Je patronem lidí ohrožovaných kanibaly 

Uganda byl původem Afričan a kanibal. Pocházel z kmene Una Bunda a po svém obrácení se snažil přinést do svého kmene spásu a kulturní rozhled. 

Nejprve ho ovlivnila jeho matka, které ho učila, jak správně stolovat. Později jej ovlivnil bílý misionář, který se původně dostal do jejich jídelničku. Mladého Ugandu ale oslovila misionářova odvaha a nadšení pro šíření dobra. Proto mu pomohl utéct a později se stal jeho přítelem.  

Uganda po svém obrácení přestal jíst lidské maso, a o něco později se stal knězem. Byl první knězem černošského původu. Většinu svého života prožil v severní americe. Zemřel roku 1890 na následky 29 bodných ran, které utržil při své návštěvě v chudinské čtvrti New Yorku 

Blahořečen byl v roce 2000, jeho přímluvě se přičítá konec kanibalismu v Africe. Svatořečen v 2011, na jeho přímluvu došlo k obrácení u čelních vůdců Ku klux klanu a k rozpadu této organizace. 

………… 

Autory textu jsou Pavel, Kuba, Adéla, Martin, Mikeš a George